Kanguru Olma Zamanı:)

İşte analar babalar için kanguru olma vakti… Siz de ‘O’nu en yakınınızda taşımak istiyorsanız geriye en uygun modeli seçmek kalıyor.

Gerçi bu özellikle yaz bebekleri için daha kullanışlı bir durum çünkü üstünüz ince, bebeğiniz daha hafif ve taşıması dolayısıyla daha kolay. Kış bebeklerinde ise durum biraz daha zor. Bir kere üzerinizde kazak ve kaban var. Onun içine taksanız iş, dışına takmanızsa neredeyse imkansız. Ama ne var ki yemekte veya gezmedeyken uyutmak istediğinizde ya da dışarı bakarak gezsin dediğinizde takmanın keyfi var. Yaz döneminde zaten kesin işinize yarar korkmayın. Bir kere şunu düşünün bu çocuklar kucak istiyor ve siz onu tüm vücut ağırlığınız ve kollarınızla taşımaya kalktığınızda ciddi sakatlıklarla karşı karşıya kalıyorsunuz. Halbuki sırtınızı ve belinizi iyi destekleyen bir kanguru, ağırlığı çok daha doğru dağıtmanıza yardımcı olacak…

Kulağa hoş geliyor valla… Bakalım ben neleri beğenmişim:)

Stokke My Carrier

Aslında araştırırken ilk Stokke ile başladım. Bir çok ürününün tasarımını beğenmem bunun sebebiydi tabi…

2014 yılında Stokke distribütörünün, kendi mağazaları vardı. İki ayrı mağazasında da denedim ben kanguruyu. İlkinde satıcının ürünü tanımaması sebebiyle sıkıcı ve zor bulmuştum. Ama ikinci denediğim yerde sıfırdan kurmamıza rağmen çok kolay olduğunu gördüm.

İlk bağlantılardan sonra sadece iki kilidi açmak yeterli. Sırtı ve beli çok konforlu. Sırtında çelik bir çıta var. Bel yeri ise kalın bir destek. Kutusundan arkada taşımanız için gerekli yüz ayrıca çıkıyor. Ama önde taşırken de çok rahat. Çünkü sadece bir yelek giyer gibi giyip önden çocuğu koyuyorsunuz. Sonra kilitleri takıp vücudunuza göre ayarlarını basitçe yapabiliyorsunuz. İpler yanlardaki gözlere saklanıyor. Yeni doğan dönemi için ufak detay bağlantılar da var. Zaten ilk günden itibaren kullanabilirsiniz. Tabi ki bebek biraz büyükse ve doktorunuzdan onay aldıysanız:) Benim şahsi fikrim olarak, ilk günlerden sling kullanmak daha mantıklı gibi:) Tam bir bütünlük ve sıkı sıkıya bir olma durumu gibi geliyor sling bana… Asıl ikinci veya üçüncü aydan sonra bu kangurular daha anlamlı gibi:)

Stokke My Carrier, 3’ü 1 arada bir taşıyıcı. Doğduğu andan yaklaşık 3 yaşına kadar kullanmanız mümkün:) Yeni doğduğu dönemde kendi yüzünüze dönük kullanmanız gerektiğini biliyorsunuz. Ürünün kullanımda bebeğin en az 3.5 kg ve 53 cm olması gerektiği not düşülmüş. İyi bir sırt ve kalça desteği ile geniş bir oturma alanı sağlayan ‘Happy Hips’ pozisyonu ile yeni doğan bebeğiniz ile her an temas halinde ve güven içinde kalabiliyorsunuz.

Sırtınızda taşımak için çocuğun tam oturabilecek kadar büyümüş olması gerekiyor. Burada maksimum 15 kg limiti de var:) İlk başta da dediğim gibi takması çok zor değil… Nasıl takıldığının ve kaç farklı şekilde kullanılabildiğinin videolarını aşağıya ekleyeceğim…

Ama yine de daha kolay kangurular görmedim desem yalan olur. Renkler her zamanki gibi Stokke harikası. Mesela ben moruna vuruldum ama her zamanki gibi uyumlu olsun diye siyahı tercih edeceğim kesin alırken:)

Bir de daha çok hava alan bir kumaştan yapılmış Stokker My Carrier Cool modeli var. Bej ve siyah renkleri var:)

Ürünün detaylı bilgileri için sitesini inceleyebilirsiniz…

http://www.stokke.com/en-tr/baby-carriers/stokke-mycarrier/2393.html

Bu kanguru nasıl bağlanır ve nasıl kullanılır derseniz işte videoları;

İlk doğduğunda kullanabileceğiniz pozisyon;

İkinci taşıma şekli yine önünüzde asılı ama bu kez bebek dışarı doğru bakıyor;

Üçüncü taşıma şekli ise sırtınıza çocuğunuzu asarak;


BabyBjörn

Aslında BabyBjörn için bu işin piri denebilir:)

Ana işleri bu çünkü. Modelleri bol alternatifli… Ben iki modelini deneme şansı buldum Joker’de… One ve Miracle. Kısaca aktarayım isterseniz deneyimimi:)

Miracle

Deneyince çok sevdiğim bir model oldu Miracle. Takmadan önce yaptığınız , üzerinize giydiğiniz ilk hazırlık aşamasından sonra sana sadece ön taraftaki iki kilidi açıp çocuğu içine yerleştirmek kalıyor.

Yeni doğandan itibaren kullanılabiliyor. Bir çok yerinden ayarı var. Mesela ilk ay bebeğinizin bacaklarını daha doğal oturuş pozisyonunda tutarken, sonraki dönemde daha rahat bırakabiliyorsunuz. Büyüdükçe hem ön yüz, hem de sırt ayarı tek hareketle aşağı çekip ve çocuğun boyuna uygun şekilde taşıyabiliyorsunuz.

Aynı şekilde sırt yapısı başarılı. Beline ve sırtına tam destek veriyor. Benim çok ciddi bir omuz ağrısı sorunum olduğu için sırtımı ortopedik bir sistemle dümdüz tutsun istiyorum. Bunu kendime ilk notum olarak aldığım için bu model de benim listemde olması gereken bir model. Aslına bakarsanız tüm kanguru markaları tasarımlarını buna göre yapıyorlar. İlk öncelikleri çocuğun doğru pozisyonda durabilmesi ve taşıyan kişinin ergonomik olarak rahat olması.

Benim için tek negatif yönü, ayarlama ipleri için bir saklama cebi yapmamış olmaları. Tüm sıkılıp gevşeyen ayar kayışları, bebeğinizi taşırken dört bir yanınızdan sarkıyor:) Bana göre gerçekten çirkin bir görüntü. Sağa sola, çevire çevire sıkıştırman gerekiyor. Ya da benim denediğim yerdeki satıcı nereye sokulduklarını bilmiyordu diyeceğim ama fotoğraflarda toplu görünse de videoda saçaklı duruyor:) Normal şartlarda o iplerin nereye saklandığını bu tarz videolarda gösteriyorlar… Bu minik detay dışında çok güzel bir ürün…

Bu üründe de yine alt limit 3.5 kg ve en fazla 12 kg taşıma kapasitesi var. Bu da yaklaşık 15 aylık olana kadar kullanabileceğiniz anlamına geliyor:) Daha havadar bir kumaş olan özel bir modeli de var… 40 derecede yıkanabiliyor. Fiyatı 400 TL civarı… Tabiii yıl 2014:)

Detaylı bilgi için ürünün sitesini inceleyebilirsiniz…

http://www.babybjorn.com/baby-carriers/baby-carrier-miracle/

Ürünün tanıtım videosu ise aşağıdaki linkte;

​One

One, bana astronot kıyafeti giyiyorum hissi verdi. Üstten giyilen bu model beni daha giyerken sıktı. Çok güvenli tabi ki ama sırtın ortasına gelen ipten kayış bir süre sonra rahatsızlık verecekmiş gibi geliyor bana nedense… Aradığım ve hayal ettiğim sırt yapısı gibi değil. Sırf bu benim için denediğim anda elendi. Ama yine de siz bakmak isterseniz diye tüm bilgilerini paylaşıyorum. Çünkü aslında BabyBjörn’nün en üst ve sevilen modeli bu:)

Detaylı bilgi için ürünün sayfası:

http://www.babybjorn.com/baby-carriers/baby-carrier-one/

YouTube Videosunu da paylaşayım, siz de detaylı inceleyin isterseniz…


Ergo Baby

Yine yurtdışında çok kullanılan bir marka:) Ergo Baby…

Kumaş ağırlıklı modelleri var… Hatta organik kumaşlardan da kanguruları var:) Amerikan Parenting markası tarafından son 20 yılın en önemli 20 ürününden biri seçilmiş. 4 aylıktan 4 yaşına kadar bebeği önde, arkada ve yanda olmak üzere 3 değişik pozisyonda taşıyabiliyorsunuz. Yeni doğan içinse ayrı satılan bir aparat daha doğrusu bir kit ekliyorsunuz ve kullanabiliyorsunuz. Ayrıca özel bel takviyesi ve dolgulu askılarıyla omurgaya yüklenmediğini söylüyor marka:) Bu konuda da ödüllüymüş zaten…

360

Bu model 2014 için yeni… 4 şekilde taşıma imkanı veriyor… Ürünün detaylı bilgileri için TIKLAYIN

Yeni doğan için bir iç aparatları var. Sonra onu çıkartıp kullanmaya devam edebiliyorsunuz…  Yine sırt yapısı çanta gibi kalın askılardan. Yani sırt ortası ve beli birleştiren tam bir yapı yok. Rahat ve güvenli duruyor ama bu ürünler denenmeden alınmamalı bence. Çünkü hem pozitif, hem de negatif çok farklı bir algı oluyor ürün deneme… Eğer bunu bir yerde bulup deneyebilirsem ayrıca yazarım fikrimi diğer modeller için:) Kendi sitesinde fiyatı 160 Dolar görünüyor. Ama yıl 2014 ve henüz Türkiye’de bir sitede yok:)

Ürünün videosu ise aşağıda…

Original Collection

Yine %100 pamuk bir ürün… Omuz askıları 2.5 cm kalınlığında ve dolgusu bol:) Yani omuzlarınız rahat eder:)

3 çeşit taşıma imkanı var bu ürünle. 3,2 kg’dan 20 kg’ye kadar taşıma limiti var. Diğer markalardan daha düşük bir alt limit bu… Diğerleri hep 3.5 kg dan itibaren diyorlar. Pamuklu yapı ferah duruyor bu markalarda… Desenleri çok şirin… Ben Hello Baby Bostancı’da denedim ama takışını sevmedim. Bebeği tek elle oturturken diğer elinle askılarını takman gerekiyor. Bu biraz büyük bir bebek için kolaydır belki ama bir yenidoğanı bu şekilde kanguruya tek başına oturtmak zor… O yüzden sevmedim bu modeli… Yurtdışında 120 dolar civarı ama yeni doğan aparatıyla alınca 135 dolar oluyor.

Detaylı bilgiler BU LİNKTE 🙂

Ürünün videosu aşağıda:)


Boba

Boba da yurtdışında çok tercih ediliyor ama yıl 2014 ve henüz Türkiye’de beklenen patlamayı yapamamış gibi, belki de yakında en çok gördüğüm kangurulardan biri olur. Hem kendi siteleri var hem de bir çok internet sitesinde satılıyor. Oralarda da detaylı incelemeniz mümkün… 3G , 4G ve Air modelleri mevcut. Bir de çok orjinal Slingleri var. Gerçi 3G en eski modelleri kalmış kendi sitelerinde görünmüyor bile artık:)

4G

Doğumdan itibaren kullanılabilen bir ürün 4G… Önce önde, sonra sırtta taşıyabildiğiniz uzun dönem işinize yarayacak bir kanguru. Boyu bebeğin büyümesine göre ayarlanabiliyor, isteyince takıp çıkarılabilen uyku destek başlığı da var… Zaten rüzgar, güneş ve yağmurdan koruyabilen başlığı kullanmadığınız zamanlar için saklayabileceğiniz bir cep yapmışlar ön yüzde…  Ayrıca yorulursa diye ayaklarını koyacağı patentli bir destekleri de var…

Marka ürün için 1,52 m – 1,90 m boy aralığındaki her ebeveyne uygun demişler ürün açıklamalarında:) Bel kemeri ise 63 cm – 147,5 cm aralığındaki her ebeveyne uygunmuş. Bebeği taşıyıcının içinde sadece kuşakları gevşeterek emzirebildiğinizi gösteren videolar var… Bir izleyin derim.

Güzel yanı %100 pamuklu olması ve çok keyifli desenleri olması:) Ama bana yine sırt bağlaması sadece bel desteği ve omuz arkası şeklinde olduğu için çekici gelmedi. Ben belim ve sırtım biraz hassas olduğu için biraz daha karışık ve büyük olsalar da sırt destekli olanlarının daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Detaylı bilgileri için TIKLAYIN

Boba ‘nın genel koleksiyon tanıtım videosunu da ekliyorum hemen:)

Air

Bu kadar ürün inceledim ama en çok Air ilgimi çekti. Özellikle biraz büyüyünce ve seyahatlerde daha rahat kullanılan bir ürün.

Sadece 300 gr ağırlında bir naylon kumaştan yapılmış ve kendi içine katlayıp fermuarıyla kapatabiliyorsunuz.

Taşıması çok ama çok çok kolay yani. Bir iki kanguru deneyip, nasıl katlayıp, nereye koyarım sorusuyla kendiniz yüzleştiğinizde bunun ne büyük nimet olduğunu farkedeceksiniz diye düşünüyorum:)

Ama dediğim gibi en minik bebek hali için uygun değil çünkü minimum 7 kg olması gerekiyor çocuğun… Maksimum ise 20 kg taşıyabiliyor. Sadece omuza çanta gibi iki askı ile takılıyor, belin orada ise bir bağlama yeri daha var. Ağır bir çocuk için sırt ağrıtır mı derseniz, inanın ben de emin değilim:)

Detay bilgileri ve videoları için TIKLAYIN

Bunlar benim ilk araştırmalarımla bulduklarım ve detaylıca incelediklerim. Dediğim gibi sadece Stokke ve BabyBjörn’ü deneyerek inceleme fırsatım oldu.

Ama bu ürün kesinlikle denenmeden alınmaması gereken bir ürün… Çünkü size hangisinin daha rahat geleceği çok önemli. Ben Ergo Baby’i de çok beğenmiş olmama rağmen Stokke MyCarrier ve BabyBjörn Miracle arasındayım.

Eğer siz de bu ürünlerden birini kullandıysanız bizimle paylaşın lütfen 🙂

Henüz Yorum Yok

Yorum bırakın

Email hesabınız yayımlanmayacak.