Mide Bulantısı Yaşayan Hamilelere Benden Tavsiyeler

Hamileliğini filmlerdeki gibi mide bulantısı veya ani bir bayılmayla öğrenenler vardır. Bunun film olan kısmı güzel ama bu bulantı haftalarca sizi hayattan soyutlarsa işler biraz zorlaşıyor:)

Ben 6. haftaya girdiğim gün kusmaya başladım. Tam da rahat rahat ‘iyi bari hiç midem bulanmıyor’ dememle kusmaya başlamam bir oldu. Sabah bulantısı yaşayan çok hamile var biliyorsunuz ve bu hamilelikte çok olağan sayılıyor. Çünkü onlarda sabah bulantıyla uyanma belki bir kez de kusma durumu var… Sonrasında ise midesi sakinleşiyor ve günün devamını normal şekilde tamamlıyorlar. Bir de benim gibi günde 12 kereye kadar kusabilenler ve bir lokma bile yiyemeyip halsiz düşenler var. İşte burada durum değişiyor. Su bile içemiyorsunuz çünkü içtiğiniz su bile durmuyor o midede. ‘Sabah Çubuk Kraker ye gözünü açmadan’ tavsiyeleri sadece birer fikir olarak kalıyor çünkü siz Emedur kullanırken bile kusuyor oluyorsunuz ve ‘Ne çubuk krakeri yaa!’ diyorsunuz o dönemde:)  Çubuk kraker sizin için ancak midenizin en iyi olduğu saatler için ancak bir ana yemek olabiliyor. Herkesin genel olarak söylediği ispatlanmış tecrübesi ise bir sabah uyandığında hiç bulantın olmadığı ve bir anda bunun kesildiği. Siz de o sabahı bekleyerek günler geçiriyorsunuz:)

Çok araştırdım bu bulantıları ne yiyerek durdurabilirim diye. Ama böyle bir yiyecek yok. Bu tamamen vücuttaki Beta HCG hormonunun tavan yapmasından dolayı oluyor. Neden herkes kusmuyor derseniz de tamamen bünyeye ve mide hassasiyetine bağlı. O hormon 12.-13. haftalara kadar katlanarak artıyor ve beyinde bir bezi etkiliyor. O bez de mide asitlerini de böyle etkileyebiliyor. Tabi bu verilen haftalar tutacak diye bir durum yok… Ben de 17 haftaya yakın sürdü. Gerçi 14 ten sonra az da olsa akşam yemekleri yemeye başlamıştım ama yine de sabahlar çok zor durdu. Aşırı kusma olduğu için benim doktorum hiç sevmemesine rağmen ilaç vermek zorunda kaldı. Çünkü artık vücuttan tuz, su ve mineral kaybetmeye başlamıştım ve bulantılar geçene kadar bu ilaçla kusmayı durdurmayı tercih etti. Çünkü ilaç almam kusmamdan daha risksiz bir duruma gelmişti artık. Yönlendirme olmasın diye ilacın adını vermek istemiyorum. Çünkü herkesin bünyesi farklı ve bu tarz ilaçlar öneriyle , kafamıza göre alınmamalı. Ama dünyadaki en güçlü mide bulantısı ilacı olduğunu söyleyebilirim. İlacın sabah dozunu daha gözümü açmadan alıyordum ve 10 dakika sonra falan ağzıma bir çubuk kraker falan atıyordum. İlaç sağolsun bir şekilde bulantımı biraz baskılıyordu, kusmalarım azaldı ve sonra da bitti. Ama yine de yağlı veya ağır bişey yemem imkansızdı. Kahvaltı için de en iyi çözüm beyaz peynirli bir tost ile limonata oldu haftalar boyunca, tabi midem kabul ederse 🙂

Gün içinde aç kalmamak da çok önemliydi. Boş kaldığı anda vücut safra yapmaya başlıyor. Ama dediğim gibi ilaca rağmen doğru düzgün yemek yemek de imkansız. Midenizin hiç tadı yok. Tek şansınız krakerler, yoğurt, mantı veya makarna gibi hamurişi yemekler, yağsız ızgaralar ve ekşi salata:) Yani bana bunlar iyi geldi. Yoğurt ve makarna ile nar ekşili domates salatası ile bol yeşillik iyi günlerimde benim midemi bastırıyordu:)

Sıcak hiçbir şey yiyemedim bu dönemde. Çorba, etli sebze yemek tüketimim sıfıra düştü. Bu sefer insan kendini doğru beslenmediği için kötü hissetmeye başlıyor. İstediğin şeyleri yiyememek de çok kötü bir his. Yemek yemediğin ve miden hep kötü olduğu için hareket etmek de eziyet. Annemlerin desteği ile yemek yapılıp ev toparlanır hale geldi bizde:) Çünkü ben hasta gibi yattım:) Spora çok erken başlamak istemiştim ama banyo yapacak halimin olmadığı günlerdi. O yüzden o süreci zorlamak yerine herşeyin kendiliğinden düzelmesini bekledim. Normalde 12 haftadan sonra vitamin takviyesi yapmaya başlıyor genelde doktorlar ama onlar bulantıyı tetiklediği için bende 17 haftadan sonra başlayabildik. Çünkü bulantılarım ancak bitme eğilimine geçmişti:)

İlacı bırakabileceğimi veya mide bulantılarımın biteceğini ilaç saati yaklaştığında sıkıntımın ortaya çıkmamasından ve yiyebildiğim yiyecek gruplarının artmasından anladım:) Önce akşamlar için bir umut doğdu ve akşam dozunu yarıya indirdik. Bu arada benim için durum gerçekten ciddiydi. Su ile içilen hapını bile alamıyordum. Dil altında eriyen ilaç tipi kullanabildim ilacı da çıkartmamak için:( Ama akşam dozu azalınca 9 ay sürmeyeceğini anladım… Şaka bir yana kendi annem başta olmak üzere 9 ay boyunca kusan çok insan duydum. Yapabileceğiniz hiç bir şey yok böyle bir durumda. Eğer benim de devam etse 9 ay boyunca bu ilacı kullanacaktım… Dediğim gibi önce akşam dozu sonra sabah dozu azaldı. Uzunca bir süre de bu dozlarla devam ettim. Sonra akşamları gün aşırı bırakıp azalttım ve tamamen kestim. Ancak kendime fazla güvenmişim. Sabahı da aynı şekilde keserim diye düşünüp onu da gün aşırı denemeye kalktığım gün tüm gün kusma ve sıfır yemek ile bitti:( Doktorum acele etme dedi. Çünkü vücudum ancak belirli bir ilaç dozuyla bulantıyı kesebiliyordu. O yüzden dozu çok kontrollü düşürmeliydik. Neyse sonuç zafer oldu benim için ve 1-2 hafta içinde sabah ilacını da bırakabildim:)

Şuan normal yemeklerimi yiyebiliyorum. Ama sağlıklı beslenmenin çok önemli olduğuna inanıyorum. 2 kişilik değil sağlıklı bir kişilik yemekler yemeye çalışıyorum. Bulantı yüzünden çok hamur ağırlıklı beslenmek zorunda kalmıştım çünkü midemi bir tek o bastırıyordu. Ekstra gereksiz kilo yapma riskine karşı artık hamuru minimuma indirdim. Gerçi onu da çok yiyemiyordum ve ilk 3 ayda 2 kilo verdim. Şimdilerde düzenli beslenmeyle ideal kilo alma potansiyeli ile devam ediyorum:) Normal hayatımda ne yersem onları yiyorum aslında sadece artık haftada en az bir gün ızgara balık yemeye özen gösteriyorum. Şöyle de bir gerçek var. Doktorum verdiği vitamin komplexleri için ‘Sen hiç birşey yemesen bile bunlarla bir normal kiloda bir çocuk doğurursun’ dediği için içim daha rahat:) Tabi bir çok zararlı ıvır zıvır şey yasak zaten:) Bu arada yasak olmasa da insanın yiyesi gelmiyor kötü olduklarını bile bile… Yiyen varsa da kendi bilir tabi ki:)

Umarım sizin bulantı sorununuz olmaz. Ama eğer varsa ancak ufak tavsiyeler verebilirim. Ama bunların da pek çözüm olmadığını bilin:) İnşallah zamanında kesilir bulantınız:)

 • Çubuk Kraker – Bu olmazsa olmaz… Mideyi iyi bastırdığı doğru. Hele ki az bir bulantı sorununuz varsa kesin çözüm. Bence pazarlama stratejileri ve reklamlarında işin bu tarafını mutlaka kullanmalılar… Alternatifi galete:)
 • Leblebi – Bende bu da işe yaramadı pek:) Ama iyi bir mide bastırıcı. Hem sarıyı hem de beyazı deneyin hangisi iyi gelirse…
 • Mantı ve makarna – Kötü mide için en iyi çözüm. Yağsız yapın ve yoğurtla yiyin.
 • Haşlanmış patates – Efsane:) Ben üzerine limon sıkıp, tuz dökerek bolca tükettim.
 • Kumpir – Yağsız kumpir deneyin. İçine turşu, yeşil zeytin, siyah zeytin koyun. En rahat yediğim yemek oldu:)
 • Izgara – Izgara et veya köfte yenebilir oluyor bazen. Bir deneyin.
 • Ekmek – Ekmek köşesini beyaz peynir ile deneyin. İşe yarıyor.
 • Beyaz peynirli tost – Sabah kahvaltınız olabilir. Ama yağsız yapın:)
 • Gözleme – Ben yufkayı yarıya bölüp içine beyaz peynir koyup teflon tavada yağsız pişiriyordum. Daha doğrusu benim öyle bir gücüm yoktu. Annemler gelip yapıyorlardı:( İyi geliyor.
 • Domates – Nedendir bilmem ama bana iyi geldi. Tabi ki bol ekşiyle:) Salatalık de yanında sıvı ihtiyacı için yenebiliyor. Tabi mideniz alırsa deneyin:)
 • Yeşil salata – Marul, maydanoz, dereotu ve taze nane ile bol ekşiyi birleştirin. Bana iyi geldi…
 • Çilekli limonata – Eğer mevsimiyse size güzel bir tarifim var. Yarım kilo çileği yıkayıp blenderdan geçirin. İçine 2 şişe maden suyu, 2 limon suyu ekleyip karıştırın. Çileğin tadına göre az miktarda şeker ekleyin ve şişeye doldururken içine taze nane atın. Dolapta saklayın ve buz gibi için. Bana çok iyi geldi hem de besleyici:)
 • Yeşil Elma aşkı – Zaten çok severdim ama bu dönemde daha çok sevdim… Ekşi ve sulu bir elma insanı biraz kendine getirebilir. Zaten mide bulantısı zamanı ne varsa ekşide var… Turşu bile can o dönemde:)

Aslında çok da alternatif yok gördüğünüz gibi. Ben yaklaşık 3 haftayı sadece yatarak geçirdim sırf bu yüzden. Ama çok zorlandığım zamanlar olsa da dünyanın en mutlu insanı olmayı sürdürdüm:) Bu bir mucize ve çok ilginç bir serüven. Her gün yeni bir şey öğreniyorum.

Sakın unutmayın kimsenin hamileliği bir değil. O yüzden etrafınızda duyduğunuz hikayeleri vd yorumları çok da ciddiye almayın. Hiç kusmayan da var doğurana kadar kusan da… Vücut sizin, mucize sizin, başınıza gelenler sizin:) En fenası 9 ay sürer korkmayın:) Hamileliğin kitabında var bulantı. İnşallah günlük hayatınızı engellemeyecek düzeydedir demekten başka söz yok burada…

Umarım bu bilgilere ihtiyacınız olmamıştır. Ama ben araştırırken sadece çubuk kraker ve leblebi bilgisine erişebildiğim gibi hem denediklerimi paylaşayım, hem de eğer sizde de bulantı sıkıntısı varsa yalnız olmadığınızı bilin istedim:)

Henüz Yorum Yok

Yorum bırakın

Email hesabınız yayımlanmayacak.