Doğum Fotoğrafçınızı Erken Seçin…

Ne yapın ne edin bunu unutmayın! Gerçi pek unutulacak bir konu değil ama yine de siz bu konuyu en önemliler listenize erkenden alın:) Konu tabi ki fotoğraf… Artık hepimiz birer Japon turist gibi hayatımızı sürdürürken, doğum gibi mucizevi bir dönemin her anını fotoğraflamamak ayıp olur:)

Ben size vakit kazandırmak için bu işte çok iyi olan isimlerden bir liste hazırladım… Hamileyseniz bu listeyi bir inceleyin bence…

Hayatınızın en özel dönemlerinden birini ve hayatınızın en özel anını yaşarken herşey o kadar hızla akıp gidecek ki, siz bile şaşıracaksınız. Geriye ise sadece o günlerin fotoğrafları kalacak.

Bence en keyiflisi bebek odası hazırlandıktan sonra evde bir çekim yapmak. Özellikle bu çekim hamileliğin son dönemlerine yakın bir zamana denk gelirse o koca göbeğinizle çok keyifli hatıralarınız olur. Bir konsept belirlersiniz eşinizle. Örneğin jean ve beyaz tişört… Ya da isterseniz bir dış çekim ile gerçekten farklı kareler de yakalayabilirsiniz… Tercih sizin:)

İşin tabi ki en en önemlisi doğum. İlk doğduğu an, göz göze gelişiniz, ailenin onu ilk gördüğü an, ilk emzirme, çekirdek aile pozları ve hayalinizde ne varsa çekebilirsiniz… Ama onun da bir rütüeli var tabi ki… Doğum anı, anne ile ilk teması, baba ile ilk teması, aile ile tanışma, ilk muayenesi, ilk emzirme vs. gibi olmazsa olmaz kareler var. İkinci gün ise siz biraz toparlandığınızda anne bebek portresi, baba bebek portresi, anne baba bebek kareleri, bebeğin ilk pozları ile devam eden bir çekim oluyor. Çooook eğlenceli ve duygusal fotoğraflar çıkacağına emin olabilirsiniz.

En sonuncusu ise evde çekim ve ayrıca yeni doğan çekimi… Bebekler ilk 13-15 günlük zamanda henüz dünyaya alışmaya çalıştıkları için sürekli uyuyan elastik bir modda oluyorlarmış. Yani siz onu uyurken giydirip ya da soyup istediğiniz şekilde pozlar çekebilirsiniz. O gördüğünüz komik fotoğraflar da hep böyle elde edilmiş zaten. Merak etmeyin onların keyfi yerinde… Ayrıca bu çekimde yine evde de biraz daha kendinize geldiğiniz için keyifli aile pozları çekebilirsiniz… Tabi buna video hizmeti de ekleyebilirsiniz… Tercih ve hayalleriniz size kalmış…

Bu üçü fotoğrafçılar için ayrı ayrı bütçeleniyor çünkü ayrı projeler ve zamanlar onlar için. Bence üçü de önemli ama tabi ki karar sizin… Tabi burada bütçeniz de önemli. Hiçbir fotoğrafçı sitesinde fiyat açıklamıyor. O yüzden beğendiklerinizi seçip telefon etmeniz veya mail atmanız gerekiyor.

Daha önce bir proje için doğum fotoğrafçılarını araştırmıştım… Gerçi benim fotoğrafçım çoooook önceden belli… Hem ışığını ve yakaladığı kareleri çok sevdiğim hem de arkadaşım olan Betül Telli:) Ama sizin için bir çok ismi listeliyorum hem de örnek fotoğraflarıyla. Bakalım sizin hayalinizdeki kareleri kim yakalamış?

BETÜL TELLİ

http://www.betultelli.com/

Betül’ün hizmetleri aşağıdaki gibi sıralanıyor.

DOĞUM PAKETİ  1 :

– Hamile veya baby shower çekiminiz. (2 saat)
– Doğum anı, bebeğinizin ilk muayeneleri, ilk karşılaşmanız, eşinizle ve aile büyükleriyle fotoğraflarınız
– Hastanede ikinci gün çekimi
– Doğum sonrası 1 hafta-15 gün içerisinde evinizde yenidoğan ve aile çekimi.
– 30 X30 cm, 30 sayfalık panoromik albüm + 2 adet cep boy (15x15cm)
– Çekilen tüm fotoğraflar Dvd’de  teslim

DOĞUM PAKETİ 2 :

– Doğum anı, bebeğinizin ilk muayeneleri, ilk karşılaşmanız, eşinizle ve aile büyükleriyle fotoğraflarınız
– Doğum sonrası (10 gün içerisinde) evde yenidoğan ve aile çekimi
– 30 X30 cm, 24 sayfalık panoromik albüm + 2 adet cep boy
– Çekilen tüm fotoğraflar Dvd’de teslim

DOĞUM PAKETİ 3 :

– Doğum anı, bebeğinizin  ilk muayeneleri, ilk karşılaşmanız, eşinizle ve aile büyükleriyle fotoğraflarınız
– 30 X30 cm, 24 sayfalık panoromik albüm + 2 adet cep boy
– Çekilen tüm fotoğraflar Dvd’de teslim

DOĞUM PAKETİ 4 :

– Doğum anı, bebeğin ilk muayeneleri, bebekle ilk karşılaşmanız, eşinizle ve aile büyükleriyle fotoğraflarınız
– 40 adet 13×18 cm fotoğraf baskısı (renkli veya siyah-beyaz)
– Çekilen tüm fotoğraflar Dvd’de teslim.

YENİDOĞAN ÇEKİMİ :

– Doğumdan 1 hafta – 15 gün sonra evinizde yapılan özel bebek çekimidir. Ortalama 3 saat sürer.

Bunların bütçeleri için direk kendisiyle görüşmeniz gerekiyor.

Portfolyosundan örnekler…

PEMRA YÜCE

http://www.pemrayuce.com/

Pemra bu işin en eskilerinden ve en tanınanlarından. Çok güzel işlere imza atıyor. Porfolyosunu severseniz iyi bir isim bence:)

GAYE GÖN

http://www.gayeyon.com/ Çok beğendim ve her karesini sevdim… Flash kullanmıyor ve ilginç bir gözü var:)

ÇİSEREN

http://www.ciseren.com/ Çok tanınan bir fotoğrafçı Çiseren de:) Çiseren bebekleri olarak ünlenmiş:) Portfolyosunu mutlaka inceleyin:)

Henüz Yorum Yok

Yorum bırakın

Email hesabınız yayımlanmayacak.