Büyük Karar: Bebek Arabası!

 

Şöyle bir düşününce bebek için alınan eşyalar arasında en önemli karar bebek arabası modeline karar vermek sanırım:) Neden derseniz en uzun süre kullanılan bebek eşyası ve model, detay ve alternatifleri çok fazla…

Mesela benim bebek arabası aşkım var. Evet yanlış duymadınız aşk:) Daha üniversitedeyken bile çocuk mağazalarına girip bebek arabası bakmışlığım var… O düzeyde bir delilik yani…

Gel zaman git zaman arkadaşlarımın bebekleri olurken onlarla uzun yıllar boyu yaptığım araştırmaları paylaşmaya başladım ama kendi başıma gelince bir heyecan sardı ve kafam çok karıştı.

Burada hem bebek arabası kullanan çevremden hem de tüm dünyadaki yorumlardan çıkarttığım bir kaç önemli nokta var… Aslında herkesin ortak söylediği ‘Hafif ve kolay katlanan’ bir model tercih edilmesi. Şahsen baston pusetleri hiç sevmiyorum. Aile için çok kolay olduğu konusunda diyecek bir sözüm yok tabi ki ama çocuk için özellikle de daha bebekken konforlu olduğuna inanmıyorum. Burada kendimden fedakarlık edip çocuğun rahat edeceği modeli seçme taraftarıyım. Bu kararı verdikten sonra karşıma çıkan modelleri inceledim. Mağazalarına gittim ve hepsini denedim. Açtım / kapattım, kaldırdım / indirdim, arabamın bagajına koydum ve en önemlisi bolca sürdüm. Son ikiye kalan arabalar benim için Stokke Xplory ve Bugaboo Cameleon 3 oldu… Arkadaş tecrübeleri ve detaylarıyla son kararımı Bugaboo’dan yana kullanmayı tercih ettim.

Ama size bu klasmandaki tüm modelleri artı ve eksileriyle yazacağım… Öncelikle karar verdiğim yani en beğendiğim modeli yazayım:)

BUGABOO CAMELEON 3

Aslında Bugaboo modelleriyle dünyada en çok tercih edilen bebek arabası markası olarak biliniyor. Tek bir alanları var o da bebek arabası ve aksesuarları. Yanında bir de giysi koyalım, biraz da oyuncak yapalım diye ürün gamını genişletmemiş. Tüm modelleri çok seviliyor. Özellikle Bee puset arayanların ilk tercihi olmuş bile…

Benim için Bugaboo’nun artı ve eksilerine gelince, öncelikle teknik bilgilerinden bahsedeyim isterseniz…

Yenidoğan bebekten, 17 kg’lık bir çocuk olana kadar bu arabayı kullanmak mümkün… Yeni yani 3. nesil versiyonu biraz daha hafiflemiş. Hafif alüminyum şasesi oturma ünitesi ile birlikte 9,6 kg:) Katlandığında 90*50*31 cm olarak ölçülmüş. Benzer arabalara göre hiç de fena olmayan bir durum bu çünkü çoğu bundan daha ağır… Çok kolay katlanıp açılıyor. Mandalları çektikten sonra geriye kalan tek şey orta demirden yukarı kaldırmak. Ben de Aytek de çok kolay yaptık:)

Aslında iki parça olmasının burada bir avantajını yaşıyorsunuz. Diyelim ki arabayı katlayıp bagajınıza koyacaksınız. Önce oturma ünitesi/portbebeyi koyduğunuz için ağırlığın bir kısmını kaldırmış oluyorsunuz, sonra da şaseyi katlayıp yanına koymanız yeterli. Yani ağırlık ikiye bölünerek kaldırılmış gibi oluyor:) Ama tabi ki bu aynı zamanda bir eksi. Özellikle tatile giderken, uçağa binerken iki parçalı bir arabayı kapatıp açmak kolay değil.

En güzel özelliği oturma ünitesinin aynı zamanda portbebeye dönüşebilmesi. Yani ayrıca bir portbebe parası ödemiyorsunuz. Setin için bir kumaş ve taban çıkıyor ve siz ünitenin çerçevesine bunu sabitleyerek bebek yeni doğduğunda koca bir yatak ile rahatça gezdirebiliyorsunuz. Sonrasında istediğiniz anda bunu koltuk haline getirip hayatınıza devam ediyorsunuz. Portbebe dönemini kapattığınızda kumaşları kaldırmanız çok kolay olacak. Koca bir ünite ile baş başa kalmayacağınız için şanslısınız:)

Sürüşüne gelince daha iyisini görmedim diyebilirim. Arka tekerleklerin büyüklüğü sarsıntıyı çok azaltıyor ve yurdumun müthiş kaldırımlarında rahat bir sürüş şansı veriyor. Ön tekerleklerin küçük olması ise inanılmaz bir manevra özelliği vermiş. Ön tekerlekler 360 derece dönebiliyor. Kalabalık bir caddede bile mini mini sollamalarla, insanların arasından kolayca geçebilirsiniz:)

Kum veya karda ise arabayı büyük tekerler üzerinde kullanmak üzere katlamak mümkün. Böylece iki tekerle kara veya kuma batmadan kolayca sürebiliyorsunuz.

Oturma ünitesi çift yönlü kullanılabiliyor. Yani isterseniz çocuğunuz size bakıyor, isterseniz etrafı seyrederek yani ön tarafa bakarak geziyor. Ayrıca 3 kademede yatma özelliği var ama tam düz olarak yatmıyor. Bebeğin ayakları biraz kıvrık kalıyor. Ama içinde gayet rahat görünüyorlar uyurken:) Konforlu ve büyük bir oturma koltuğu bu ama ben biraz daha yüksek olmasını tercih ederdim. Benim için tek eksisi yüksekliğinin benim hayalimdeki kadar olmaması. Ama o kadar çok artısı var ki bunu önemsememeye karar verdim:) Ne de olsa 1.90 boyunda değilim, azıcık bir eğilmeyle Eliz ile yüz yüze olabiliyorum.

Yüksekliği ayarlanabilen 5 kademeli emniyet kemeri olması büyük avantaj. Gerçi artık çoğu bebek arabasında bu özellik var ama Bugaboo’da gerçekten güven duygusunu hissediyorsunuz… Ön güvenlik barının da bundaki payı büyük tabi:)

4 kademeli süspansiyon ayarı uzun vadede çok işe yarayacak bir özellik. İşte bunu bulmak biraz zor diğerlerinde… Bebeğin kilosu arttıkça siz süspansiyonları kademe kademe değiştirebiliyorsunuz.

Katlandığında daha kolay taşıyabilemeniz için bir kilit mekanizması yapmışlar. Böylece ansızın elinizden kayıp açılma riski yok.

Ancak bir modelle ilgili bir dezavantaj söyleyecek olursak oturma ünitesini çıkartmadan bu arabayı katlayamıyorsunuz. Yani her şartta elinizde iki parça bir bebek arabası var. Bu da arabayı gün içinde çok kapatıp açmanız gerekecek şekilde kullanacaksanız pek avantajlı olmadığını bilin. Ama tek tekerleklerinin tek düğme ile çıkabildiğini söylemek lazım. Bagaja veya uçağa binerken x-ray cihazına sığmama gibi bir durumda işinize yarabilir. Gerçi çift parça katlanması sebebiyle bir toplu taşıma aracına kolayca katlayıp binemezsiniz. Bahsettiğim gibi elinizde iki parçalı bir araba, bir bebek ve bolca çanta kalır:)

Tentesi 3 kademeli ve su geçirmez. Kumaşları hava alıyor ve terletmeyen özelliğe sahip. Ama böyle dediklerine inanmayın terletiyor:( Eliz özellikle her uyuduğunda saçı terli uyananan bir bebek olduğu için bebek arabasında da bolca terledi ama ben hep bebek arabasında baş bölgesine en mini boy müslinlerden serdiğim için ter olayını çok ama çok azalttım:) Maksimum 70 cm * 70 cm müslin örtüler bu iş için muhteşem, bence alışveriş listenize eklerken bunun için eklemeyi unutmayın:)

 

Bugaboo’da renk alternatifleri çok keyifli… Hele bir de special edition serileri var ki inanılmaz:)

Altında çok kullanışlı yaklaşık 24 lt’lik bir sepeti var. Ayrıca tutma kolu iyi bir tasarıma sahip olduğu için kancalarla çanta veya torba asmak çok kolay…

Kilitleme frenini elden yapıyorsunuz bu modelde. Bir mandal ile tüm tekerleri kitlemeniz mümkün…

Markanın araba koltuğu yok demiştim, sadece bebek arabasına odaklanmış. Ama Maxi Cosi ve Cybex gibi markaları sadece bir tutma aparatı ile oturtmanı mümkün. Bu arada çoğu model ile de uyumlu zaten o konuda rahat olun.

Sürerken tuttuğunuz kolu 12 kademeye kadar uzayıp kısalabiliyor. Ayrıca elinizden kaymasın diye bir de güvenlik kayışı var.

Marka aksesuarları çok çok zengin, şemsiyesi, yazlık tentesi, arabaya asılan bakım çantası, sıcak tutmak için Footmuff, bardaklık, atıştırmalık tepsisi, ikinci çocuk için arabaya bağlanabilen kaykay, araba koltukları ise adaptör, sineklik, taşıma çantası gibi bir çok alternatifi bulabilirsiniz. Bu arada kumaşlar çok kolay değiştiği için bazası sabit kalmak şartıyla bütün kumaş setini değiştirerek arabanızı bir kaç alternatifle de kullanabilirsiniz.

 

Ürünü aldığınızda içinden şase, oturma ünitesi, tente, portbebe kumaşı, portbebe ayak örtüsü ve yağmurluk çıkıyor. Fiyatı ise en yükseklerden biri diyebilirim. Normal bir renk gamından seçim yaparsanız 3500 TL, özel serilerden birini seçerseniz 3750 TL olarak belirlenmiş. (Tabi yıl 2014)

Özel seriler demişken her sene yeni konseptler yaptıklarını da söylemeden geçmeyeyim. Bu sene Andy Warhol’un anısına bir seri var ve onun ilginç tasarımları uyarlanmış.

 

Ayrıca Bugaboo Cameleon3(rd) Avenue ve Bugaboo Cameleon3 Classic Collection (haki ve lacivert renklerde) mevcut. Sanırım All Black seri de satışa devam ediyor. Eski senelere göre pek eğlenceli olduklarını söyleyemeyeceğim o yüzden basic bir ürün seçip yeni serileri beklemek daha mantıklı geldi… Ben Haki rengi Classic versiyonu seçtim ve kendisi ile mutlu mesut yıllar geçirdim:

 

 

Bağdat Caddesi sahil yolunda, Etiler’de ve Nişantaşı’nda kendi mağazaları var. Ama e-bebek, Joker gibi bir çok büyük merkezde de satışı var. Bu arada bolca kampanyası da oluyor. Takip etmenizde fayda var:)

Ürünü detaylı incelemek için BURAYI TIKLAYIN

Ürünün tanıtım videosu burada:)

BUGABOO BUFFALO

Aslında ilk beğendiğim bebek arabası bu… Ama tabi bu sadece ürün videoları ve yorumlardan okuduklarım sonrası gelişen bir hayranlıktı. Bir çok arabayı aynı anda yerinde inceleme fırsatı bulunca bunun biraz hantal kaldığını gördüm:) Şöyle ki bu arabanın ağırlığı 11,9 kg olması biraz sıkıntı. Ama benim için asıl sıkıntısı 4 çeker bir jip gibi konforlu tekerlerinin günlük hızlı şehir yaşamında biraz yavaş kalması. Zaten reklamlarını da hep bunun üzerine yapıyorlar. Her yerde her şartta sürüş imkanı 🙂

 

Sadece bu arabayı kullanırsanız çok rahat ve süper dersiniz ama yanında duran Cameleon ile birlikte test ederseniz bu arabanın o kadar iyi dönemediğini farkederseniz… Cameleon’a göre artısı daha yüksekte duran ve daha büyük olan oturma ünitesi ile daha büyük sepeti. Sepet yaklaşık 35 lt kapasiteli. Yüksek olması ise neredeyse bir yemek masasına erişebilecek ölçüde. Yani güzel bir artı…

En büyük farklı ise tek parça olarak katlanabiliyor. Yani oturma ünitesini çıkartmanıza gerek yok. Ama tabi ki ünite ile katlandığında bir dev olduğu da ortada:)

 

 

Katlandığında ancak orta ve büyük sınıf bir arabanın bagajına sığar. Çünkü tekerlekler çok büyük. Bu büyüklük bozuk kaldırımlarda çok işe yarar ona eminim ama sadece bunun için bu kadar küheylan bir araba taşımak bir manasız. Tabi ki tercih sizin çünkü bunlar dışında tüm özellikleri Cameleon 3 ile aynı:)

Fiyatı ise normal serileri için 3750 TL, özel kumaş serilerinde ise 4000 TL… Yani şuanda sınıfının en pahalısı demek mümkün…

Ürünü detaylı incelemek için BURAYI TIKLAYIN

Ürünün tanıtım videosu aşağıda:)

STOKKE XPLORY

Kendisi benim tasarımına çok hayran olduğum bebek arabası:) Ayarlanabilir yüksek koltuğuna ise ayrı hayranım… Ben İskandinav tasarımlarının önünde her zaman saygıyla eğilen bir insan olarak buna da ilk gördüğümde vurulmuştum.

 

Herkes ağır olduğunu, katlamanın ve açmanın büyük bir projeye dönüştüğünü, en fazla bir yaşına kadar kullanıp sonra üşendiğim için atacağımı söyledi. Bense yılmadım defalarca denedim. Kendi denemelerimde açıp kapatmam sorun olmadı. İki ayrı mağazada denedim ve tanıtan kişiler hep olumlu yorumlar yaptılar. Unutmayın bu tarz alışverişlerde, bazen satış temsilcinin yönlendirmeleri, sizin için çok gerçekçi olmuyor. O yüzden kendi denemenizdeki performansa, zevkinize ve en son içinize sinen fikrinize güvenmeniz çok önemli. Bol bol araştırın, sakın ama sakın acele karar vermeyin:)

Mesela ben çok savunduğum bu arabayı Aytek ile denemeye gittiğimde katlayıp açamayarak rezil oldum ve izlettiğim tüm video ve hikayelerin yalancısı konumuna düştüm:) İşin komiği o hiç kapatıp açamadı:) Gerçi tabi ki bu bir el alışkanlığı durumu aynı zamanda ama zaten zor olduğu bilinen bir alet için kötü bir start oldu. Sürüşünün de istediğimiz kadar kıvrak olmaması beni de biraz hayal kırıklığına uğrattı…

Stokke, sadece bir bebek araba markası değil. Markanın bebek arabası tasarımının temeli ebeveyn ve çocuk arasındaki kontağın ve ilişkinin yakın olması. Onunla neredeyse yüzyüze gidiyorsunuz. Yüksekte olduğu için yanından gelip geçen insanlarla ilişki kurması çok kolay:) yrıca arabanın bir güzel tarafı da baston pusetler gibi egzos dumanı hizasında olmaması… Bir yere yemeğe gittiğinizde mama sandalyesine ihtiyacınız kalmaz çünkü bu araba her masa yanına uygun… Tabi modülerlik de onların klasiği.

 

Büyüyen yatak, bebeklikten itibaren kullanılabilen mama sandalyeleri, ana kucağı, araba koltukları ve tekstil ürünleri de var.

 

Stokke’nin bebek arabası oturma koltuğuyla birlikte ağırlığı 10,5 kg  , portbebesiyle birlikte ise 12,5 kg oluyor.

Katlarken biraz zahmetli. Eğer portbebe dönemindeyseniz çok sorun yok. Sadece portbebeyi sökmeniz yeterli. Sonrasında şaseyi katlıyorsunuz. O da bir mandal çekme ve ayak itme hareketi gerektiyor. Tutma kolunu çok yüksek kullanıyorsanız onu da ayrıca kısaltmanız gerekecek. Çantayı ister üzerinde bırakır, isterseniz de üzerindeyken katlayabilirsiniz. Ama oturma ünitesi biraz daha el alışkanlığı istiyor. Ayak koyma aparatını eğer alışkınsanız tutma kolunun içinde çıkartmak bir çözüm ama normal akışta önce bu ayak basma yerini söküyorsunuz. İkinci işlem oturma ünitesini çıkartmak, sonra ise şaseyi katlayıp tutma kolunu kısaltmanız gerekiyor. Yani 3 veya 4 adım gibi bir süreci var. Bu katlamanın sonucunda çok da küçük bir araba kalmayacak elinizde. Orta ve büyük araçların bagajına uygun denebilir. Bir de bagaja bunu koyunca pek yer kalmayacağını unutmayın:)

Dışardan bakınca biraz dengesiz gibi duran bir alet. Ama dengesi gayet yerinde. Otomobil ve uçak üretiminde kullanılanlarla aynı standartlara ve kaliteye sahip profil alüminyum tip ve polimer plastikten yapılmış. Ergonomik tasarımı ağırlık merkezini dört tekerleğe eşit dağıtıyor. Şasenin malzemesi esneme özelliğine sahip. O yüzden sürerken yaylandığını hissediyorsunuz.

İster uzun boylu ister kısa boylu olun, bebeğinizin ünitesini ve kendi tuttuğunuz kolu istediğiniz ölçüde yükseltip alçaltabilirsiniz.

Fileli kumaşı, portbebe/oturma ünitesi içindeki hava kalitesini arttırmak için kullanılmış ve nem oranını azaltıyor.

Araba şasesi, oturma ünitesi ve çantası ile satılıyor. Fiyatı genelde bu şekilde 3000 TL… Sorun portbebesinin ayrı satılması… Bebek arabası oturma koltuğu ve çantası ile geliyor. Portbebe ise Joker’de 749,90 TL’ye satılıyor. Araba koltuğu ise 2 ayrı model. Bir tanesi tam yatma özelliğine sahip olan ama biraz ağır bir model olan iZi Sleep By Be Safe ve fiyatı 899,90 TL, diğeri ise iZi Go by BeSafe modeli o da 699.90 TL’den satılıyor. Yani toplamda hepsi oldukça yüksek bir fiyata çıkıyor. Ama çok sık kampanya yapıyorlar. Mesela geçenlerde araba koltuğu hediyeydi. Siz sadece istiyorsanız portbebeyi alıyordunuz… (Tabi yıl 2014)

Özel seriler olmazsa olmazları… Kumaş ve renk olarak zaten inanılmaz şeyler yaratan bir marka. Bir de üzerine özel kumaşlarla efsaneleşiyor. Yaz ve kış kitleri ise ayrı tarz…

Aksesuarları da çok zengin… Bardak tutacağından ikinci çocuk kaykayına kadar çok çeşidi var:)

Kendi standart renklerini merak ederseniz çok keyifli şeyler göreceğinizi garanti edebilirim. İşte o müthiş renklerin bazıları…

Benim favorim ise Gri Melanj… İşte o müthiş renk ve kumaş:)

Dediğim gibi bu arabanın vurucu yanı yüksekliği… Ama tabi dezavantajları da gözden kaçacak gibi değil. Örneğin bu arabaya sadece oturma ünitesi altındaki kancalardan çanta bağlamak mümkün. Ayrıca alt alandaki çanta kısmı yerine mutlaka ama mutlaka bir file alan olmalıydı. O çantanın içine elinizdeki torba ve çantaları koymanız mümkün değil. Tutma koluna kanca asmak mantıklı değil çünkü küçük bir alan ve dengeyi bozmaya müsait bir yapı:) Portbebenin içi Bugaboo’nunki gibi geniş değil, oturma ünitesinin biraz iri bir çocuk için dar duruyor. İşte bu eksiler ve zor katlanıp hantal olması bana bu arabayı elemek zorunda bıraktı:( Ama aklım kalmadı desem yalan olur.

Ürünü sitesinden incelemek için BURAYI TIKLAYIN

Ürünün detaylı tanıtım videosu;

MİMA XARİ

Bu bebek arabası da çok keyifli bir İspanyol…  Ağırlığı ise 9,2 kg… Doğumdan itibaren 19 kg olana kadar çocuğunuzu bu arabayla taşıyabilirsiniz. Çok kolay katlanıyor. Tarz mı derseniz orada bir durun zaten. Bu araba gerçekten bir tasarım harikası:)


Her arabanın kendine has özellikleri var biliyorsunuz. Mima’nın da çok güzel bir özelliği var. Sadece bir fermuarla oturma ünitesi bir portbebeye dönüşüyor. Bu gerçekten çok güzel bir özellik. Çünkü portbebe tahmininizden çok daha fazla işinize yarayan bir aksesuar. Bir koza gibi tasarlanmış bu ürünün oturma ünitesi. Şekil verilebilir, hafif ve dayanıklılıyla bilinen Eva köpüğünden yapılmış.


Gövde mekanizması portbebe veya koltuk için 2 kademeli yükseklik şansı sağlıyor. Ayrıca üç kademeli de yatış pozisyonuna sahip. Bir inceleyin derim.

Sadece altta büyük bir sepeti olmaması bir eksi bana göre… Bir bebek arabasının elinizdeki çanta ve ek eşyalarınızı kolay taşıyabilmesi anne olduktan sonra daha iyi anladığınız ana bir özellik aslında…

Ürünü detaylı incelemek için BURAYI TIKLAYIN

 

ORBİT G3

İşte dönme özelliğiyle diğerlerine fark atan bir bebek arabası karşınızda:) Ama biraz uzaylı kılıklı:) Araba koltuğu, isofixi hep dahil hatta portbebesinin öyle bir ayak tasarımı var ki evde de ana kucağı olarak kullanıyorsunuz…

Ama Türkiye’de kısa bir süre bulundu bu bebek arabası… Ben çok yönlü kullanımını çok sevmiştim ama araştırmaya başladığım dönem , Türkiye’den çekilmeye başlıyormuş gibi bir hava vardı.

Bence yine ve yeniden gelirse incelemek gereken markalardan kendisi…

O yüzden incelenmesi gerek bir ürün… İşte size 2014 yılında Türkiye’de olan G2’nin revize edilmiş hali G3 🙂

 

Ürünü detaylı incelemek için BURAYI TIKLAYIN

 

Bu yazıda benim radarıma giren ve en çok üzerine kafa yorduğum listemi paylaştım, ama her zamanki gibi karar sizin.

Bebek arabasında seçiminizde en önemli kriteriniz en çok hangi ortamlarda kullanacağınıza uygun olması ve bence en en iyi bebek arabasının da sürerken size en keyif veren model olması diyerek özetlemek istiyorum:) Size ise bebeğinizle keyifli gezmeler diliyorum:)

1 Yorum
  1. iyi gunler yaziniz cok iyi olmus. tesekkurler. bugaboo camelon 3 un ozelliklerine benzer arti olarak iki parcaya ayirmadan kolayca katlanma ozelligi olan bir bebek arabasi modeli var.cybex priam . bunu da inceleyip yoruara eklerseniz sevinirim.kullanan birinin bakis acisiyla bakmak daha iyi olacaktir.

Yorum bırakın

Email hesabınız yayımlanmayacak.