Janod ile Dünyayı Öğrendik

Oyuncak dediğin sadece eğlendirmeli, sadece öğretmeli, sadece motor becerilerini geliştirmeli mi?

Bence her oyun ve oyuncak bunların hepsini içeriyor. Ama bana göre en önemlisi çocuğun onunla oynarken aldığı keyif…

Durun durun eksik söyledim… Bir de anne babaların o oyuncakla oynarken aldığı keyif!

Bizim evdeki son dönem favorimiz Janod Manyetik Dünya Haritası Puzzle…

Bu puzzle zaten dünyada fenomen olmuş o ayrı, ama bizim eve girdiği andan itibaren odadaki tüm oyuncakları bir kenara attı…

92 parçalı bu puzzle, aslen ahşap bir plaka… Dünyayı yuvarlak düzlemde değil, düz düzlemde gösteriyor. Normalde 7 yaş üzeri geçse de, bence 3 yaş üzeri çocuklar için bile çok keyifle oynanabilir bir puzzle. Tabii puzzle seviyorsa:)

Ayrıca bu daha da küçük çocuklar için de alınıp, dekor olarak bile kullanılabilir bir oyuncak.

Bizim hikayaye gelince… Eliz, Janod Dünya Haritasına 3 yaşına doğru kavuştu:)

Kendisi bir puzzle aşığı o kesin ama ben bunun ona biraz zor geleceğini düşünmüştüm. Tabi ki benim her düşündüğümün tersini yapan bir çocuk olarak tahminimden çok daha kısa sürede tüm ülkelerin yerlerini ezberledi. Hatta biz ilk günler yanlışlıkla yapıyor falan diye düşünmüştük ama bildiğiniz öğrenmiş.

Büyük yaş demesinin sebebi, mıknatısla ahşaba sabitlendiğiniz ülkelerin sadece nokta nokta ile çizilmiş yerlere oturtulması bence… Dediğim gibi ben de hem bu zorluğu, hem de 92 parça olması sebebiyle Eliz ilk başlarda ancak oyalanır, büyüdükçe yapar diye düşünüyordum ne yalan söyleyeyim. 3. oynayışta neredeyse %90 ‘nı direk doğru yere takmaya başlayınca durumun hiç de öyle olmadığını gördüm:)

Bir yandan da ülkeleri sormaya, bu ne demeye başlayınca fırsat bu fırsat coğrafya dersi konusu çıktı!

İlk öğrendiği ülkeler ‘bizim evimiz Türkiye’, ‘Mira’nın evi Türmenistan’, ‘çizme İtalya’, ‘onun yanı İspanya’, ‘babamın okulu İndiltereyağ’ ve ‘Aren’lerin öbür evi Kanada’ oldu:)

*Not: Söylemler aynen Eliz’den alınmıştır… ”Onun yanı İspanya”, ilk öğrendiği İtalya’dan sonra öğrenildiği için, İtalya’nın yanı İspanya anlamında gelmektedir:)

Her yerleştirdiği ülkeyi heyecanla soruyor ve yarım konuşmasıyla çok komik tekrar ediyor… Ben de coğrafya bilgimi tazeledim bu arada. İnsan unutuyormuş zamanla:)

Bazı oyuncaklar çocuklar için güzel ama bana sorarsanız bu tüm aile için çok ama çok eğlenceli.

Ürünün tam görsellerini de sizinle paylaşayım.

Söylemeden olmaz kısmında gelince! Biz sadece puzzle olarak kullanmıyor, gezeceğimiz ülkelerin hayalini kurmak için kullanıyoruz:)

İlk hedefi seçelim derken ailece ikiye bölündük! Eliz’e göre ilk rotamız çizme İtalya, bana göre İspanya, Aytek’e göre ikisi de…

Bakalım ilk rota neresi olacak:)

Henüz Yorum Yok

Yorum bırakın

Email hesabınız yayımlanmayacak.