Bugaboo Cameleon’u Neden Seviyorum?

Benim kriterime göre bebek arabası büyük olmalı… Evet pratik, tek elle hop diye kapanan, minicik yer kaplayan, uçakta rahat taşınan, arabaya kolayca konulan bir bebek arabası kulağa hoş geliyor. Ama benim kulağıma değil:)

Delirdiğimi düşünüyorsunuz belki:) Merak etmeyin delirmedim. Sadece İstanbul’da yaşıyorum ve sadece AVM’de gezmiyorum. Genel olarak Bağdat Caddesi civarında gezen biriyim. Dümdüz bir cadde olmasına rağmen inşaatlardan kaldırımsız bir hale geldi artık. Düz yol bulmak neredeyse imkansız. Ara sokaklardan bahsetmiyorum bile… İşte şimdi bahsedeceğim sebepler neden Bugaboo Cameleon 3 aldığım için mutlu olduğumu size anlatacak. Bu arada benim aldığım seri Classic Khaki serisi… Bu arada Cameleon 3’ü Stokke, Mima ve Orbit arasından seçtim… Bana en yakın ve sıcak gelen Cameleon oldu:)

İlk olarak kendi portbebesi olması benim için çok önemliydi… Eliz doğumdan itibaren çok rahat bir şekilde yattı bu portbebede… Zaten kafasını kaldırıp, sıkılmaya başladığında artık biraz eğimli de olsa oturmaya yakındı. Ben o dönem aldığım footmoof ile yumuşacık yaptığım oturma bölümünü, en yatay seviyede tutarak ve doktorumuzdan da izin alarak kullanmaya başladım. Ana kucağı ile sürekli gezdirmenin sağlıksız olduğunu siz de biliyorsunuzdur. Belirli bir süre sonra kaldırmanız gerekiyor. Ama portbebe onun düz yatış pozisyonu için şahane. 3 kademeli bir tentesi olduğu için neredeyse üzerinin tamamı kapanabiliyor ve yağmur çamurda da naylon yağmurlukla tam korumalı hale geliyor. Benim araba koltuğum da yenidoğandan itibaren kullanılabilen Cybex Sirona olduğu için zaten ana kucağına ihtiyacım olmadı bu arada:) Yaklaşık 4 yaşına kadar kullanacağız aynı araba koltuğunu:)

İkinci sevdiğim nokta tekerleklerinin büyük olması… Aslında bu ilk sevdiğim konu ama olsun. Şimdi yazı böyle aktı:) Arka tekerleri hakikaten yere basıyor. Ön tekerlekleri ise daha küçük olduğu için manevra özelliği çok çok iyi… Ben araba bakmaya gittiğimde ilk olarak Buffalo yani Bugaboo’nun en büyük arabasını almaya niyetliydim. Satıcı arkadaşın önerisi ve biraz da yönlendirmesiyle Cameleon’da karar kıldım. Ama şimdiki aklımla keşke Buffalo alsaydım diyorum ne yalan söyleyeyim:) Onun ön tekerleri de büyüktü. Bence bu yollarda çok iyi giderdi. Neyse Cameleon’a dönelim. Dediğim gibi tekerlekleri büyük ve kalıplı bir araba olduğu için kötü yolda bile tek elle sürebiliyorsunuz. Ben Eliz ile bir tatilde baston araba kullandım. Arnavut kaldırımı yolda gitmesi falan mümkün değil. Zaten Cameleon rahatına alışan hanımefendi bastonda uyuyamadı:) Özetle her yolda rahat giden bir araba istiyorsanız büyük tekerlekten vazgeçmeyin.

Sepetinin büyüklüğü:) Evet bu da çok önemli bir konu. Sizin için bir arabanın sepeti olup olmadığı bile önemsiz gelebilir ama bunun önemini yaşadıkça anlayacaksınız. Bebek arabası sepeti demek yedek herşeyi arabanın altına koymak demek. Mesela ben bezlerini ve mama çantasını ayrı mini çantalarla taşıyorum ve bunları bebek arabasının altına atıyorum. Ne diye çantama ağırlık yapsınlar ki? Bu arada çantamı arabaya asmam Aytek tarafından yasaklandı. Çünkü sürerken hem çarpması, hem de denge bozması gibi sorunlar oluyor. Bir de benim gibi bol yedekli bir insansanız yani ağır bir çantayla geziyorsanız tüm bebek arabaları bebeği kaldırdığınız anda devrilebiliyor:) Tecrübeyle sabit:)

Oturma kısmının geniş olması… Bu neden önemli derseniz çocuğunuz rahat otursun istiyorsanız oturma bölümünün geniş olmasına dikkat etmelisiniz. Bu arabalar neredeyse 4 yaşına kadar kullanılıyor ama özellikle İskandinav’ların oturma bölümleri oldukça dar. Özellikle önden arkaya dar:) Şöyle rahat bir bebek arabası olsun istediğim için de Cameleon bana cazip geldi açıkçası…

Tutma barı tek parça olması önemli bir konu. Neden derseniz hemen açıklayayım. Tek bar ile tutulan bebek arabalarını her durumda tek elle dahi sürebiliyorsunuz. Bir annenin her zaman iki eli de müsait olmayabilir. Bebeğiniz kucağıza gelmek ister, çantanızdan bir şey almanız gerekir. O kadar çok sebep olur ki tek elle bebek arabasını itmeniz için:) İşte bastonlar gibi kollu ve iki el ile tutulanları tek el ile sürmeniz çok da mümkün değil. Zaten o arabalar ciddi güç vermeniz gerekiyor gitmesi için. Çünkü hafif araba demek sizin gücünüzle gidebilen küçücük tekerlekli bir araba demek… O yüzden yaşasın büyük tekerlekler ve büyük arabalar:)

Aksesuarlar kalp Burcu:) Çok başarılı aksesuarları var Bugaboo’nun ama en en başarılısı FootMoof’u… Gerçekten efsane sıcak tutuyor. Ben Eliz’i ince montla bindiriyorum kışın bebek arabasına (eğer çok yürütmeyeceksem tabi) Aldığım ayaklı kışlık astronot tulumları çok az kullanabildim maalesef:) Her arabaya uyan rengi var bu footmoofların ama isterseniz kontrast bir renk alıp farklı bir tarz da yapabilirsiniz. Ben şemsiyesini de aldım ben ama tentem zaten 3 parça kapandığı için şemsiyeye çok ihtiyacım olmadı ilk sene. Ama Eliz bu yaz tentesini katiyen kapattırmıyor. Bir yandan da güneş gözüne gelince sinirleniyor. Yani saçma bir çelişki içindeyiz. Malum terrible two:) O yüzden bu yaz şemsiyenin faydasını gördüm bolca:) Ayrıca sineklik ve bardak tutacağını da kullanıyorum 🙂 Hem de pek severek. Ben marka bütünlüğüne çok saygı duyarım. İşte Bugaboo’yu da bu marka bütünlüğünden çok seviyorum.

Eminim hepiniz iki parçada kapanmasına takıksınız Cameleon’un. Evet ben de çok mutlu değilim iki parça olmasından ama artıları o kadar çok ki, iki parça olmasını sizi yormuyor. Zaten bir kez dışarı çıkmanız demek toplamda 2 kere kapatıp açmanız demek. Ben Eliz 10 günlükken kendim araba kullanarak tek başıma dışarı çıkıyordum. O araba koltuğunda otururken hemen bebek arabasını halledip, onu sonra alıyordum. Ama toplu taşıma kullanıyorsanız veya sürekli taksiye inip binecekseniz durum bir tık daha zor olur. Ben her yere arabayla giden bir insan olarak zorluk yaşamıyorum. Dediğim gibi benim için Eliz’in konforu daha önemli…

Bir tek zorluğu var bu arabanın… O da uçak seyahati. Uçaklarda insanların bebek arabalarının başına gelenleri duymuşsunuzdur. Bu bebek arabası ile ilgili bir sorun değil bu arada uçuş şirketleriyle alakalı. O kadar fena kaldırıp atıyorlarki arabaları, başına bişey gelir korkusundan bu arabayla gitmeye çekiniyorum. Ben uçak ile seyahatlerde ve çok gezmeli, in bin yaptığın ve  pratik bir araba gereken seyahatlerde hiç sevmesem de bir baston kullanıyorum… Ama kırk yılda bir kullanacağım diye her gün kullandığım arabam olarak baston tercih etmem:)

Özetlersem ben Bugaboo’yu seviyorum. Peki yine Cameleon mu alırdım derseniz ‘Hayır! Az önce de dediğim gibi daha da büyük olan Buffalo’yu alırdım:)’ Hahhaha:) Yani siz küçük ve pratik araba ararken ve daha kalıplı ve büyük tekerli olanı seçerdim. Ayrıca onun bir avantajı da var… Tek parça katlanıyor ve daha yüksek bir oturma yeri var. Ama pişman mıyım derseniz ona da ‘Hayır. İyi ki Cameleon almışım:) ‘ Ben sadece Eliz rahat etsin diye bir bebek arabası seçtim. İşte o yüzden bu anlamda en iyi bebek arabasını seçtiğimi düşünüyorum:)

Henüz Yorum Yok

Yorum bırakın

Email hesabınız yayımlanmayacak.