Oyuncak Seçme Kriterlerim

Artık oyuncak araştırmalarım çok üst düzeyde. Çünkü Eliz oyuncakları hızla çözmeye başladı:)

Benim için oyuncakta bir ana kriterler var, bir de yancı kriterler:) ‘Yancı kriter de ne demek?’ diyorsunuz kesin:) Önce ana kriterimi söyleyeyim sonra yancısına geleceğim.

Ana kriterlerimin ilki sağlığa uygun olması… Yani kullanılan tüm malzemelerin zararlı kimyasal içermemesi ve sağlık riski taşımaması benim için en önemli kriter… Mesela Eliz şuan 19 aylık, hatta 20 aya yakın ve hala tüm puzzleları arada bir ağzına götürmekten zevk alıyor:)

Daha ilk oyuncaklarını seçerken özellikle de diş kaşıdığı ürünleri seçerken çok özen göstermiştim. Sophie la Girafe yani hepimizin bayıldığı o şahane zürafa Sophie bizim evin ilk güvenilir oyuncağıydı. Çünkü doğal kauçuktan şahane bir üründü ve hala elinde biliyor musunuz? 🙂

İkincisi Ar-Ge ve tasarım. Tasarım neden önemli derseniz, ben oyuncağı Eliz hem eğlensin, hem de kendini geliştirebilsin diye alıyorum. O yüzden bunu tasarlayan kafaların da benimle aynı kafada olması çok önemli. Hatta benim kafamdan çok ileri bir kafada olmaları, yaş grubuna ve ayına göre onun becerilerini geliştiren renkler, desenler ve oyunları çok doğru kurgulamaları daha da önemli! Dolayısıyla tasarıma yatırım yapan marka benim için ilk sıralarda yer alıyor.

Üçüncüsü ise geri dönüşümlü malzemelerden oyuncaklar… Benim için oyuncaktan daha fazlası galiba Eliz’e aldıklarım. Geri dönüşümlü ve doğa dostu tüm markaları destekliyorum o yüzden. Bu alanda en yeni keşfim de Krooom… Çok keyifli katlanan puzzleları ve oyun alanları var. Daha yaşı yakın değil ama az kaldı oyun alanlarına geçmemize… Bilirsiniz geri dönüşüm sevdamın en büyük göstergelerinden biri de sanırım ahşap oyuncak sevdam. Zaten bahsetmiştim bu konudan ve Plantoys sevgimden:) Tavsiye ederim doğa dostu her şey insana kendini iyi hissettiriyor.

Bir de ben genelde dünyada tercih edilen ve kendi alanında başarılı markaları tercih ediyorum… Hatta sadece oyuncak değil her alanda bunu tercih ediyorum. Çünkü bu dediğim kriterleri sağlayan markalar zaten dünyada bir yere gelmiş oluyor:)

Şimdi gelelim yancı kriterime… Biliyorum bir çok kişi için bu ilk kriterlerden olabilir ama benim için ‘fiyat’ yancı bir kriter.  İşte az önce yazdığım önceliklerim fiyatı doğrudan etkiliyor. Tabi ki fiyatı ve işlevi kafamda oturmayan hiç bir ürünü almam. Ama Çin malı sokakta satılan ürünü de eve sokmam! Evet bir çok ürün Çin’de üretiliyor ama onun da kaliteleri var ve ben sadece markasına ve belgelerine itibar ettiklerimi tercih ediyorum. Anlayacağınız ben çok çok oyuncak, çok çok giysi yerine, güvendiğim ve bildiğim markalardan içime sinen az ve özü almayı tercih ediyorum.

Şuan neredeyse 20 aylık olan Eliz, puzzle olayına çok hayran. Dolayısıyla en önemli alışveriş kalemimiz puzzle… Bir süredir 2 Yaş+ oyuncaklar seçiyorum. Goki ve Melissa & Doug bizi bu anlamda çok mutlu etti bile. Yaşına biraz büyük gelse de Janod Magnetibook‘da onun oynayabileceği ve seveceği bir oyun:) Eğer onun yapabileceğine inanıyorsam Magnetibook gibi 3 Yaş+ oyuncaklar aldığım da oluyor…

En taze alışveriş listem aşağıdakiler… Size de fikir versin istedim:)  Bir kaç tüyom var size. Oyuncakları sürekli önünde serili tutmayın. Arada bir torbalayıp dolabın üzerine kaldırın ve dönemsel olarak açıktaki oyuncakları değiş tokuş yapın. İnanın 15 gün görmediği oyuncak onu yeni bir oyuncak kadar mutlu edecek:) Bir de arkadaş, eş dost ile oyuncak değiş tokuşu çok işe yarayabilir. Mesela çok yakın görüştüğünüz çocuklu arkadaşınız varsa oyuncakları bölüşerek alın. Eğer onda bir oyuncak varsa siz başka bir oyuncak satın alın. Böylece bir araya geldiğinizde hem değişik oyuncaklarla oynarlar ve hem de arada bir oyuncakları değiştirirsiniz:) Biz Eliz ve Nehir’in oyuncaklarını böyle yapıyoruz ve oyuncak eğlencemiz katlanıyor.

İşte benim oyuncak seçme kriterlerime göre 20 Aylık bir bebeğe önerilerim…

Henüz Yorum Yok

Yorum bırakın

Email hesabınız yayımlanmayacak.