İkiz Annelerine Emzirme Önerileri

İlginizi çekebilecek bir haber yakaladım.

İkizlerle ilgili haberler hep çok dikkatimi çeker… Bu arada bir de yakın çevremde ikiz bebekleri olan bir çok arkadaşım oldu:) Çok yakında onların da hem hamilelik, hem de doğum hikayelerini sizinle paylaşıyor olacağım. Çocuğun bir kadın için dünyanın en güzel dönemi olduğunu biliyoruz. Ama ikiz olunca neler yaşanıyor, onu bir tek tecrübe edenler biliyor sanki…

Prof. Dr. İlknur Kılıç ikizlerini emziren annelere ufak notlar yazmış. Ben de sizinle bunları paylaşıyorum. Umarım ikiz annelerinin işine yarar:)

İlk önemli nokta tabi ki ikiz bebeği olan annelerin, bebeklerinin ikisini de rahatça emzirecek kadar sütlerinin olacağına inanmaları… Bu emzirmenin başarılı olması için gerekli en temel anahtar. Zaten tek bebeği olanlar için de ilk kural bu. Emzirmekten korkmayın, çekinmeyin. Bu bir yarış değil ve bebeğinizin ihtiyacı olan süt zaten içinizde var. Siz rahat olun yeter…

Ayrıca doğumdan sonra bebekler anne göğsüne yatırılıp, anne sütü emmeleri sağlanması da önemli diyor doktorlar biliyorsunuz! Biz bunu Eliz ile de yapmıştık. Daha doğumhane de emmişti beni cücüğüm:)

Devam edersek ikiz bebek emzirmenin püf noktalarını Ataşehir Kadıköy Şifa Hastanesi Yenidoğan Uzmanı Prof. Dr. İlknur Kılıç şöyle anlatıyor. “Annenin beslenme programı iki bebeğe süt vereceği dikkate alınarak düzenlenmelidir. Anne her bebek için 800-1000 kcal ekstra kalori ve yeterli sıvı almalıdır. Annenin sütünün yeterli olması için bir diğer önemli faktör de annenin dinlenmesi ve uyumasıdır. Anneye yardımcı olan kişiler bebek bakımına yardım etmeli ve annenin uyuması için gereken ortamı oluşturmalıdır.”

Sütün depolanmasını bekleyin

Anne sütünün salgılanışı arz-talep dengesine göre belirlenir. Süt memeden ne kadar boşalırsa süt yapımı o kadar fazla olur. Bu nedenle, “Biraz bekleyelim de süt memede depolansın” anlayışı süt salgısının azalmasına neden olur. Bebeklerin yeterli derecede beslenip beslenmedikleri en iyi kilo takibiyle değerlendirilebilir. Bebekler dünyaya geldikten sonraki ilk beş günde doğum ağırlıklarının yüzde 5’ini kaybedebilir. Eğer yüzde 10’dan fazla kilo kaybı söz konusuysa bu durum, bir beslenme sorununun olduğuna işaret eder. Bu tür durumlarda mutlaka uzman bir doktora danışılmalıdır. Bebekler 10 günlük olduklarında doğum ağırlıklarını yakalar ve sonrasında günde 25-30 gr kadar kilo almaları beklenir. Yapılan bir diğer hata da bebeklerin kilo ve beslenme anlamında birbirleriyle karşılaştırılmalarıdır. Her bebek ayrı bir bireydir. Bir bebek çok iştahlı olup diğeri olmayabilir. Önemli olan ayrı ayrı değerlendirildiklerinde gelişimlerinin normal olmasıdır.

Aynı anda beslemeye çalışın

Anne ikiz bebeklerini aynı anda emzirebilir. Bunu başarmak için farklı emzirme pozisyonlarını kullanabilir. Bazen bebekler hep aynı memeyi emmeyi tercih edebilir. Bunu engellemek için bebeklerin her beslenmede farklı memeden süt emmeleri sağlanmalıdır. Bebeklerin acıktıklarında önce anne sütüyle beslenmeleri çok önemlidir. Sütün yetersiz olduğu durumlarda bebeği doyurmak için tercih edilen formül mamalar, önce bebeklere anne sütü verdikten sonra devreye girmelidir. İki bebeğin aynı anda anne sütü emmelerini her zaman daha çok önerilir. Böylelikle bir bebeğin çok sabırsızlanıp ağlaması, ona öncelikle mama verilmesi engellenmiş olur. Anne de aynı anda iki bebeği emzirdiği için diğer işlerine zaman ayırabilir.

Bol sütler ve keyifli emzirmeler 🙂

Henüz Yorum Yok

Yorum bırakın

Email hesabınız yayımlanmayacak.