Çocukla Keyifli Uçak Yolculuğu Rehberi

Bu kez bir hayat kolaylaştırıcı rehber ile karşınızdayım…

Konumuz çocuk ile uçak seyahatı… Bu rehberi hazırlamama vesile olan ise Emirates… Kendiler benim için bir yol haritası çıkartmış… Çok da tatlı bir hediye ile bana bu notları yollamış… Ben de kendi tecrübemle eklemeler yaptım ve bir uçak yolculuğu nasıl kolay ve eğlenceli bir hale gelir sizin için derledim:)

BİRİNCİ ADIM: Havalimanında hayatı kolaylaştırmak

– İlk adım tabi ki havaalanı… Sizin için önemli olacak ilk konu kontuar sırası… Biz Budapeşte ve Prag tatillerimizde THY’nin çocuklu kontuarlarını tercih ettik… Aynı şekilde Dubai’de Emirates Aile Check-in kontuarına gittiğinizde sıra beklemek zorunda kalmadığınızı öğrendim bu vesile ile…

– Havayollarının çoğu genelde çocuklu ailelere uçağa biniş sırasında öncelik veriyor… Emirates de uçağa daha kolay yerleşebilmeniz için çocuklu ailelerin uçağa herkesten önce alınmasını garanti ediyor… Ben özellikle yurtdışından dönüşlerde hava alanı içinde ve uçağa binerken çocuklu olduğumuzu gören tüm personelin ilgisine aşığım mesela… Gerçekten tahmin edemeyeceğiniz bir hızla her kapı açılıyor oralarda. Burada ise uçağa biniş dışında öyle aşırı bir kolaylık yok…

–  Çocukların seyahatte çok fazla eşyaya ihtiyacı olduğunu bilen firmalara da özel bir saygı duymak gerek bence… Gerçi ben genelde tek bavulla ve bir bebek arabasıyla gittim… O yüzden ekstra bagaj ihtiyacım olmadı pek. Malumunuz çok minik bebekle giderken çok daha fazla eşya gerektiği durumlar var. Emirates ’te bebeklerle seyahat ederken yanınızda daha fazla valiz, el bagajı ve eğer yer varsa bir adet katlanabilir bebek arabası, bebek taşıma çantası veya bebek araba koltuğu getirdiğinizde size destek veriyor…

– Bir de hava alanında bebekle rahat bekleme salonu ve alt değiştirme yeri arama macerası var. Emirates’te havalimanlarındaki bekleme salonlarında anne ve bebek odalarında bizim için bebeklerin altını değiştirebileceğiniz geniş alanlar varmış. Ayrıca siz yemek yerken çocuğunuz, oyun alanlarında keyifli vakit geçirebiliyor ki bu da bir ailenin arayıp da bulamayacağı bir şey.

– Eğer Dubai’ye gidiyorsanız, buraya Emirates ile uçuyorsanız ve Dubai Uluslararası Havalimanı’ndan yanınızda bebeğinizle seyahat ediyorsanız, havalimanında dolaşırken size yardımcı olması için ücretsiz sundukları bebek arabalarından birini de kullanabiliyorsunuz. Hatta ikiz arabaları bile varmış…

 

İKİNCİ ADIM: Uçakta eğlence durumu…

– Ben hep yedekli gezen biriyim. Normal hayatımda da uçak maceramızda da oyuncaktan mamaya bir çok ihtiyacımız yanımda olur. Ama eğer beğinizin temel ihtiyaçlarından birini unuttuysanız endişelenmenize gerek yok. Emirates kabin ekibinden içinde önlük, bez ve ıslak mendil içeren bebek kiti isteyebilirsiniz ve bence bu da gayet keyifli bir hizmet.

–  Emirates’in iddialı olduğu bir yemek konusu var… Hazırladıkları özel menüden bebek yemeklerini seçebildiğiniz gibi kendi pişirdiğinizi veya tercih ettiğinizi de çocuğunuza yedirebiliyorsunuz. Bu sırada kabin ekibi size yemek ve biberon ısıtmayla ilgili yardımcı oluyormuş:)

–  Lezzetli yemekler, bitmek bilmeyen eğlence, oyuncak ve hayal güçlerini canlandırmalarına yardımcı olan hediyeler varmış Emirates’de… Ben şahsen merak ettim… Ben de uçuşlardaki özel ilginin keyfini çıkarmak istiyorum. Bir gezi mi ayarlasam kendime hemen:)

–  Çocuklar için Emirates “Fly With Me Animals” yumuşacık tüylü oyuncakları ve yolculuk sırasında çok eğleneceği seyahat temalı kitaplarla dolu kitleri ile yolculuğu şenlendiriyor. Bu kitin içinde hem yaratıcı el işleri ile eğlence, hem ajanda, hem de dünya hakkında şaşırtıcı bilgiler içeren kitaplar varmış… Gerçi bunun bir çok versiyonu var bir çok havayolunda da ama bence bu önemli bir yaklaşım..

–  Söylemeden olmaz çizgi film içerikli ve oyunlar içeren zengin bir multimedya ortamı da uçakta yolculuk için şart! Özellikle de uzun yolculuklar için:) Ne de olsa uçakta internet yok (özel durumlar dışında tabi) – Eğer telefonunuza videolar indirmediyseniz onu eğlendirmek zor olacaktır. O yüzden oyun veya çizgi film ile vakit geçirmek mümkün…

– Bir de ilginç 2 not dikkatimi çekti Emirates’te… Kabin ekibi fotoğrafınızı çekip, özel çerçeveletilmiş bir fotoğrafla eve dönebiliyorsunuz… Bir de çocuğunuzu Skywards Skysurfer programımıza yazdırıranız, o da Emirates Skywards Yolcu Sadakat programının yararlarından faydalanabiliyorlar.

Şöyle bir toparlayalım dersek… Çocukla seyahatte hem havaalanında, hem uçağa binerken, hem de uçakta keyifli vakit geçirmek önemli… Malum yolculuk çilesi gibi korkunç cümleler de var bu hayatta. O yüzden çocuklu ailelere öncelik ve saygı gösteren tüm havayolları şirketleri ve havaalanı çalışanları başımızın tacıdır:)

Keyifli yolculuklar…

Henüz Yorum Yok

Yorum bırakın

Email hesabınız yayımlanmayacak.