Yeni Doğan Biberonu : Medela Calma

Sütünüzü ilk kez biberonla vermek istiyorsunuz ama etraftan çok duyduğunuz ‘Biberona alışırsa anne memesini almaz’ sözünden korkuyor musunuz?

Artık korkmanıza gerek yok:) Çünkü Medela bunun için özel bir biberon geliştirmiş:) Bu arada o tez doğru yani geleneksel biberonlar emziklerindeki süt kendiliğinden aktığı için bebekleri doğal emme davranışlarından vazgeçirebiliyor… Bu yüzden bebek sütün akışını kontrol edemediği için süt biranda bebeğin ağzına dolar. Bu nedenle minik bebeğimiz anne göğsünde uyguladığı beslenme davranışını değiştirmek zorunda kalır. Çünkü ağzını hareket ettirmesine yani emme refleksine gerek kalmamıştır:) Süt, armut piş ağzıma düş modunda akmaktadır:) Kendisi ‘’Tembel Bir Beslenici’’ ye dönüşür.

Anne göğsünden süt emme sırasında ise bebeğin ağzındaki vakum maksimum seviyeye çıktığında süt akışı başlar. Kendi doğal ritimlerinde emme, yutma, nefes alma ve durma hareketleri yaparlar. Bu dönemde bebeğin dili en alt noktadadır ve annenin göğüs ucunu ağzında en derinlere çeker. Dil yukarı hareket ettiğinde ise vakum azalır ve süt akışı durur. Beslenme süresince normal göğüste olduğu gibi yutabilir, durabilir ve nefes alabilir. İşte Calma biberon bu temel davranışlar baz alınarak tasarlanmış. Bebek aynı vakum hareketini Calma biberonda da yapmak zorunda… Çünkü uyguladığı vakum gücünde süt akışı gerçekleşiyor.

Bana hem emzirme eğitiminde, hem hastane hemşirelerim, hem de çocuk doktorumuz bu biberonu tavsiye etmişti:) Yani ilk biberon olarak tavsiye ettiler:) Gerçi ilk 1 ay zorunda kalmadıkça vermemek gerektiğini de notlarına eklediler. Ben de ilk kez 1 aylıkken denedim. Çünkü biberon alması benim için önemliydi ve arada bir biberon vererek onu alıştırmak zorundaydım:) Kendi işim olduğu çalışmaya için ara vermediğim ve aralarda en azından toplantı için çıkmak zorunda olduğumu da düşününce bu zaten benim için zorunluluktu:)

Bizim Eliz Hanım bu biberonu aldı, gayet güzel emdi ve hiç bir şekilde memeden soğumadı… Zaten biberonun parçalarını birleştirirken içindeki yapısını farkettim. Anne göğsüne benzeyen ve gerçekten eğdiğinde ya da emzik kısmını elimle sıktığımda bile akmadığını görünce, Eliz iyice çekmeden süt gelmediğine inandım:) Hatta ısıttığım sütü bir de bileğimin içine damlatıp sıcaklığını kontrol edeyim dediğimde bir damlasını bile akıtamadım:) Benim biberonum süt sağma makinemin içinden çıkmıştı. Daha önce anlattığım gibi Medela Swing modelini kullanıyorum. Onunla ilgili detaylı yazıma BU LİNK ‘ten ulaşabilirsiniz:) Ama hem sağma hem süt verme derken gerek olunca bir tane daha 150 ml Calma biberon aldım… Cam modeli Türkiye’de yok. Ama tabi ki BPA vs. gibi kimyasal hiç bir madde bulunmuyor:) Şuana kadar aldığım en pahalı biberon bu oldu… Ama yıkayıp yıkayıp kullanıyoruz:) Daha da önemlisi işimize yarıyor ve güvenli…

O yüzden size gönül rahatlığıyla test edildi onaylandı diyebilirim:)

NOT: Bu yazıya bir minik güncelleme yapayım:)  Yıllar geçti desem yeridir bu biberonu aldığım ilk günün üzerinden. Biliyorsunuz artık Keyif Bebesi, Mini Mağaza’sıyla bir uzun yolculuğa daha çıktı… Denediğim ve bayıldığım markaların başında gelen Medela’nın tüm ürünlerine Keyif Bebesi Mini Mağaza üzerinden de ulaşabilirsiniz…

 

Henüz Yorum Yok

Yorum bırakın

Email hesabınız yayımlanmayacak.