Yaşasın! Pati Birliği Sokak Hayvanları için Yollarda…

Anlamlı ve etkin projelere bayılıyorum. PR geçmişimden de gelen bazı dikkat ettiğim noktalar var benim galiba her konuda?

Mesela marka ve sosyal sorumluluk projeleri konusunda ikna olmakta biraz zorlanırım:) Bazıları çok zorlama gelir çünkü… Mecburen yapmıştır marka bunu ve bu çook belli olur…

Pati Birliği için benim dikkatimi çeken ve içimi eriten çok anlamlı bir proje. Bana yolladıkları bir şirin kutu ile farkettim onları ben.

Jack’i kaybedince saçma sapan dağılan ve bir yanım ‘yok aynı şeyleri tekrar yaşamam’ derken, diğer yanım ‘yeni bir köpeğimiz olsa mı’ diye kıvranan bana sanki bir işaret gibi geldi bu kutu:)

İçinden 2 şirin kap, biraz mama ve bir tasma çıktı!
Tabii ben önce büyük şok geçirdim ve galiba ‘birileri’ beni duyuyor diye bir endişelendim…

Hemen mektubu okuyarak işe başladım ve çok hoşuma gitti. Gerçi bu mektupta bir de davet vardı ve maalesef ona yetişemedim ama size bu projeden bahsederek onlara destek olmak istedim:)

Sarp Dakni’nin proje lideri olduğu Pati Birliği’nin amacı şehirdeki tüm canlılara eşit yaşam hakkı tanımak.

Proje National Geographic ve Subaru’da işbirliği ile ortaya çıkmış… Ayrıca Çak Bi Pati ve Tanış Onunla platformu da bu projeye destek verince daha da keyifli bir hale bürünmüş…

Neler yapacaklar derseniz? İlk olarak İstanbul’da belirlenen pilot bölgelerde köpeklerin beslenmesi, trafikte fark edilmeleri için reflektörlü tasma takılması, acil durumlarda müdahale etmek için gönüllü ekipler kurulması gibi çalışmaları koordine edecek olan ekip aynı zamanda köpeklerin sevgi ve bakım ihtiyaçlarına yönelik olarak bir mobil uygulama da geliştirecekler.

Projenin ilk aşamasında geçtiğimiz günlerde Beşiktaş Belediyesi ile ortak bir çalışma başladı ve pilot bölge Beşiktaş seçildi. İlerleyen dönemlerde Riva, Beykoz, Göktürk, Kemerburgaz ve Silivri’deki sokak köpeklerine trafiğin hızlı aktığı ve özellikle aydınlatmanın yetersiz olduğu noktalarda otomobiller tarafından fark edilmeleri için reflektörlü tasma takılacak.

Projenin ilerleyen aşamasında ise gönüllü hayvanseverlerin Beşiktaş bölgesindeki köpeklerin mama, su, sevgi ve bakım ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir platform kurulması planlanıyor. Hayvanseverler köpeklere takılacak çipli tasmalar ve geliştirilecek bir mobil uygulama ile sokak köpeklerinin yerini tespit edebilecekler. Pati Birliği’nin Beşiktaş bölgesi gönüllüleri Subaru tarafından sağlanan ve köpeklerin kullanımına uygun şekilde yeniden tasarlanan acil müdahale araçları Subaru XV ile ulaşım ve lojistik ihtiyaçlarını karşılayacaklar.

Size bir de proje Lideri Sarp Dakni Pati Birliği’nin hedeflerini nasıl özetlediğini kendi ağzından aktarayım: “İstanbul gibi dünyanın en büyük metropollerinden birinde sokak köpeklerinin yaşam koşullarını iyileştirmemiz, hem onlar hem de bizim hayat standardımızı yükseltecek. Bize göre doğada her canlının yaşam hakkı eşit. Kentsel büyümesini sürdüren bu şehirde, her biri ayrı bir can olan sokak köpekleri için bu projeyi hayata geçirmek üzere yola çıktık. Projenin ana hedefleri arasında, sokak köpeklerine çipli tasmalar takılarak sürekli takiplerinin yapılması ve bu sayede kontrollerinin yapılarak ömürlerinin uzatılması geliyor.” demiş…

Mobil uygulama şöyle kurgulanmış:
Pati Birliği ile GPS’li özel tasmalı sokak köpeklerinin konumunu görüntüleyip onların beslenme, su ve sevgi gibi ihtiyaçları gidermek için yanlarına gidebilir:)

Dilerlerse, uygulamadaki “Sahiplen” butonuna basarak “Tanış Onunla” platformuyla iletişime geçebilir ve bir köpek sahiplenebilir.

Barınaklarda ve şehir dışında bulunan sokak köpeklerine yardım etmek isteyen kullanıcılar, uygulama içinden “Çak Bi Pati Derneği”ne ulaşarak, Mama ve KlinikDesteği için nasıl yardım edebileceklerini öğrenebilirler.

Ben de tüm kalbimle hem sokaktaki canlar için bu şahane destek projelerini, hem de tüm sokak hayvanlarının kısırlaştırılmasını destekliyorum. Kontrolsüz üremeleri de onlar için zaten zor olan yaşam şartlarını daha da zorlaştırıyor. Hepimizin malumu ne insanlara, ne de hayvanlara pek iyi davranan bir ülke değiliz:( Keşke her konuda biraz daha duyarlı olsak.

Bir fikrim var… En azından biz de kapımızın önüne ‘Bir Kap Su, Bir Kap Mama’ koysak başımızı yastığa daha rahat koymaz mıyız?

Hepinize patili günler dilerim…

Anlamlı ve etkin projelere bayılıyorum. PR geçmişimden de gelen bazı dikkat ettiğim noktalar var benim galiba her konuda?

Henüz Yorum Yok

Yorum bırakın

Email hesabınız yayımlanmayacak.